Tło Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie

Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie

Artykuły

Przejdź na mapę

Pojezierze Brodnickie

19.03.2017

Jest wprawdzie niewielkie, ale swymi atrakcjami potrafi zaskoczyć przybywających na jego obszar turystów. O jego niezwykłym uroku decydują zarówno malownicze krajobrazy, jak i ciekawe miejscowości z zachowanymi zabytkami pochodzącymi nawet z okresu średniowiecza. Pojezierze Brodnickie to kraina piękna i ciekawa, która z pewnością zasługuje na uwagę turystów.

Pojezierze Brodnickie to przede wszystkim piękne jeziora rynnowe otoczone lasami i pagórkami. Nic dziwnego, że te malownicze okolice zostały objęte specjalną formą ochrony jako Brodnicki Park Krajobrazowy. Na jego obszarze czekają na turystów liczne szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Są i szlaki dla wodniaków oraz dla tych, którzy lubią zwiedzać okolicę siedząc na końskim grzbiecie.

W krajobrazie Pojezierza Brodnickiego ważne miejsce zajmują jeziora, z których największym są Wielkie Partęczyny. Ten zbiornik wodny jest uwielbiany przez wędkarzy. Jednak najbardziej znany zbiornik wodny w tym regionie to Bachotek. Jezioro to jest niezwykle malownicze, a co za tym idzie – chętnie odwiedzane przez turystów. Z myślą o nich powstały na jego brzegu liczne ośrodki wypoczynkowe oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Warto wspomnieć również o Brodnicy, będącej najważniejszą miejscowością Pojezierza Brodnickiego. Miejscowość ta swymi początkami sięga XIII wieku, z tego okresu pochodzą również jej najstarsze zabytki. Są to ruiny dawnego zamku krzyżackiego oraz fragmenty dawnych murów miejskich.